Programowanie neurolingwistyczne

p-img02 Jeśli będziecie interesować się psychologią na pewno zobaczycie jak wiele obecnie funkcjonuje różnorakich propozycji i metod działania, które można wykorzystać i osiągnąć efekty w zakresie motywacji czy samorozwoju. Wśród tych różnych metod działania obecnie rozwijanych w szczególności na pewno wymienić należy NLP a wiec tak zwane programowanie neurolingwistyczne, po które obecnie decyduje się sięgać coraz więcej osób. Ta metoda działania stała się prawdziwym hitem na całym świecie i okazuje się, że jest to forma coraz chętniej wykorzystywana, która niesie za sobą wiele korzyści i rzeczywiście można ja wykorzystywać w swoim życiu. Wiele osób w naszym kraju jednak nie ma pojęcia czym tak naprawdę jest NLP, dlatego wydaje się, że dobrze będzie odpowiednio tą tematykę poznać, dowiedzieć się o co chodzi nim w ogóle podjęte będą jakieś próby działania w takim właśnie kierunku. Nie zapominajmy bowiem o tym, że psychologia jako pewna dziedzina wiedzy również musi być odpowiednio poznana zanim będziemy chcieli podejmować działania zmierzające do jej wykorzystywania. Dlatego właśnie ten wpis ma traktować na temat programowania neurolingwistycznego w ogólności. Liczymy na to, że wszyscy, którzy się tym zainteresują będą mogli po naszym wpisie zadeklarować, że wiedzą na temat NLP rzeczywiście bardzo dużo i doskonale zdają sobie sprawę z tego jakie mechanizmy tym kierują.

Czym jest programowanie neurolingwistycznenlp-scaled

Pojęcie NLP nie będzie jasne, ale ogólnie wskazuje się na uporządkowany zbiór technik komunikacji oraz metod pracy z wyobrażeniami, nastawionych na tworzenie oraz modyfikowanie wzorców postrzegania oraz myślenia u ludzi. Nazwa jaka obecnie jest wykorzystywana została wymyślona prze dwóch twórców tej właśnie techniki a więc Johna Grindera oraz Richarda Bandlera. Chcieli oni dokładnie takim określeniem podkreślić jak wyglądają powiązania pomiędzy procesami neurologicznymi oraz językowymi a także ich wpływem na to jak wyglądają wzorce zachowań, którymi ludzie się kierują i tutaj właśnie w grę wchodzi sprawa programowania. NLP początkowo było promowane przez twórców jako pewna forma psychoterapii oraz szansa na doskonalenie. W środowiskach naukowych nadal jednak NLP jest bardzo mocno krytykowane, ponieważ badacze podkreślają wyraźnie, że nie ma tutaj żadnego potwierdzenia dla takich działań w różnorakich badaniach i doświadczeniach, dlatego nie powinno się tego brać pod uwagę. Jednak ostatnie lata to coraz liczniejsze prace naukowe, szczególnie anglojęzyczne, które zbierają rozproszone badania testujące i wskazują na to, że NLP ma mieć pewne podstawy naukowe, niektórzy uważają nawet, że będzie pomagać w leczeniu PTSD. Najczęściej NLP obecnie wykorzystywane jest w specjalnie przygotowywanych szkoleniach z metod, które mają służyć rozwojowi samomotywacji zdolności negocjacyjnych, umiejętności uwodzenia a także w trakcie kampanii wyborczych.

8bfoh0sxxzz-800x480Historia NLP

NLP swój początek ma w przemyśleniach Richarda Bandlera, który spisywał nagrane sesje terapii Gestalt, którą prowadził Fritz Perls. Udało mu się odkryć, że akceptacja sugestii Perlsa zależała od tego czy w jego wypowiedziach były konkretne słowa oraz frazy. Bandler zainteresował się tym odkryciem i przekazał je do lingwisty Johna Grindera, z którym wspólnie udało się stworzyć model, który miał opisywać takie zależności. Następnie, gdy już udało się go wypracować zdecydowali się na jego testowanie w ramach sesji terapeutycznych Virginii Satir. Następnie na bazie swoich prac przygotowali książkę The Structure of Magic z roku 1975. Zdecydowali się również na rezygnację z pracy naukowej na rzecz książek popularnych oraz prowadzenie warsztatów. W kolejnych latach ich przemyślenia oraz NLP zaczęło zdobywać coraz większą popularność i stało się obiektem badań naukowych. W ich wyniku zakwestionowano założenia oraz skuteczność metod. Dlatego NLP jest przez środowiska naukowe i medyczne uznawane za nienaukowe. Pojawia się pytanie czy będzie to paranauka czy też pseudonauka. Współpraca twórców NLP zakończyła się w latach 80-tych, ale dalej były kontynuowane prace, które miały prowadzić do rozwoju. Miedzy twórcami pojawił się również konflikt, który zakończył się sprawą sądową, o to kto jest twórcą NLP. Ostatecznie jednak udało się nawiązać porozumienie w sądzie, na podstawie które wspólnie są oni uznawani za współtwórców NLP. Z upływem czasu metody były rozwijane przez wielu praktyków niezależnie i pojawiało się wiele ośrodków, które certyfikowały znajomość technik NLP. Większość z nich opiera się na prywatnych i niezależnych praktykach a standardy są tutaj znacząco różnią, często nie ma szans, by je sprawdzić. Dlatego trzeba uważać na to w jakim kierunku sytuacja zmierza i jak wygląda cały proces programowania neurolingwistycznego.

Metody NLP obecnie wykorzystywane

Modelowanie
To badanie zachowań, przekonań i wartości osoby, które mają zmierzać do tego, że będziemy chcieli je przejąć i będziemy dążyli do tego, by takimi samymi się stawać.
Kotwiczenie
Stwarzanie odruchów przyczynowo – skutkowych, które będą związane z jakimś bodźcem i będą powiązane emocjonalnioe ze sobą
Metafory
Pozwalają na spojrzenie na rzeczywistość w inny sposób
Trans
Zjawisko, które ma nieco podobny charakter do hipnozy.
Linia Czasu
Linia, na której umysł człowieka organizuje w przestrzeni przeszłość oraz przyszłość. Z Linii czasu obecnie korzysta wiele technik takich jak zmiana osobistej historii, budowanie zasobów czy projektowanie przyszłości.
Techniki leczenia fobii
Polegające na realizowaniu modeli podwójnej dysocjacji
Przeramowanie
Zmiana kontekstu wypowiedzi, która nie będzie wpływać na zamianę w ramach logicznej treści, która będzie z niej wypływać.
Wydaje się, że NLP ma wielu zwolenników, ale środowiska naukowe nadal bardzo mocno takie metody krytykują wskazując na to, że NLP zmierza do manipulowania, perswazyjnej tandety, wielu badaczy podkreśla również podejście pseudonaukowe i wskazuje na brak skuteczności tych metod działania.

© 2017: psychobilly.pl | Awesome Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress